събота, 21 август 2010 г.

Закони на съдбата


1.ЗАКОН  НА ПУСТОТАТА. Всичко започва с пустотата,тя трябва да бъде запълнена.


2. ЗАКОН НА ГРАНИЦАТА. Възможностите не са еднакво добри. Трябва да се вземат

решение за преминаване на бариерата като условно ограничение.
Възможностите са дадени след вътрешни решения.Съкровеното ни желание ни се дава 
заедно със силите на изпълнението му.





3.
ЗАКОН НА НАУТРАЛНОТО ПОЛОЖЕНИЕ. За да се измениш,трябва да спреш,а след това да измениш посоката на двиежението си.




4.
ЗАКОН НА ПЛАЩАНЕТО .Трябва да се плаща за всичко,за действие и бездействие.КОе ни е по-скъпо?Понякога отговорът е очевиден едва в краят на жизнения път,на смъртния одър-най-скъпа е цената на бездействието.Избягването не неудачите прави човека щастлив."В моя живот имах много неудачи-казва старецът на синовете си на смъртния си одър- повечето от които така и не се случиха".







5.
ЗАКОН ЗА ПОДОБНОТО.Подобното привлича подобно.В нашият живот няма нищо случайно,ние привличаме не тези които искаме,а тези,които са подобни на нас.




6.
ЗАКОН НА МИСЛЕНЕТО.Вътрешния свят на мислите на човека въплъщава в себе си външния свят,материалният свят на вещите.Не трябва да се търсят причините за нещастието  във външния свят,а да  обърне човек  поглед дълбоко в себе си.Нашият свят е реализирания  свят на мислите ни.






7.
ЗАКОН НА РАВНОПРАВИЕТОКогато човек иска нещо, но това не е възможно,
да намери  друг интерес, равен по сила на първия.






8.
ЗАКОН НА ПРИВЛИЧАНЕТО . Човек привлича онова,което обича или чака постоянно,т.е. това,в което е фокусирано постоянно вниманието му.Живота ни дава онова,което чакаме да получим,а не това което искаме.На каквото разчиташ,това ще получиш.





9.
ЗАКОН НА  ИСКАНЕТО. Ако нищо не искаш ,нищо и няма да получиш.Ако искаме от съдбата неясно какво,получаваме неизвестно какво.Нашата молба привлича съответната реалност.





10.
ЗАКОН ЗА ОГРАНИЧЕНИЕТО №1. Всичко да се предвиди не е възможно.Всеки вижда и чува само онова,което разбира,затова и неможе да предвиди всички обстоятелства.Всичко зависи от вътрешните ни граници на собствените ни ограничения.Има събития,които стават въпреки нашата воля,тях не можем да предвидим и не носим отговорност за тях.При цялото си желание,човек не може да контролира всички събития в живота си.






11.
ЗАКОН ЗА ЗАБАВЛЕНИЕТО. В живота няма абсолютно забавление,то се ограничава от нашата ограниченост на възприятието на света и се основава на несъстоятелността  да имаме всичко в супер кратки срокове , ограничени от нашето възприятие за пространството.






12.
ЗАКОН ЗА ОГРАНИЧЕНИЕТО №2. Човек не може да има всичко.Често нещо му липсва в живота.Тайната на щастието не е в изпълняването на капризите и желанията,а в задоволяването с това,което имаме.Да сме доволни с малко е трудно,но най-трудно е да сме доволни с многото.Може да се загуби щастието в търсенето на богатства,а това значи да загубиш всичко.Може да имате целия свят и да загубите душата си.






13.
ЗАКОН НА ПРОМЯНАТА.Искаш ли промяна в живота си-вземи  контрол нас обстоятелствата в свои ръце.Няма как да измениш живота си,ако не промениш и нея и себе си. Заради своята пасивност хората често пропускат реални възможности дадени от съдбата.Кой поставя приоритетите в живота-вие или някой друг?Може би ги слага живота и вие плавате по течението?Станете господар на съдбата си.Ако за никъде не сте тръгнали ,никъде няма и да стигнете.







14.
ЗАКОН НА РАЗВИТИЕТО. Живота заставя човек да решава именно тези задачи,от решенията на които  той се страхува и ги избягва.Но тези задачи все пак ще му се наложи на решава,на друго ниво от живота си.И наслагвайки емоциите ще преживява все повече,а цената на решенията му ще е все по-голема.От каквото бягаме,няма да се отървем.






15.
ЗАКОН ТАКСИ. Ако не сте водач,а вас водят,то колкото по-далеч ви водят,толкова по-скъпо ще ви излезе.Ако не сте поръчали маршрута,може да се окажете навсякъде.Колкото по-далече сте на погрешният път,толкова е по-сложно да се върнете на правилният път.







16.
ЗАКОН НА ИЗБОРА.Нашият живот се състои от много избори.Вие винаги имате  право на избор.Нашият избор може да е да не правим никакъв избор.Светът е пълен с възможности.Но получаване без даване няма.Приемайки едно,се отказваме и губим друго. Влизайки е една врата,пропускаме много други.Всеки трябва да реши какво за него е най-важно.От загубата може да се излезе печалба.Т.е. не се знае какво печелим,когато губим,и не се знае какво губим,когато печелим.






17.
ЗАКОН НА ПОЛОВИНИЯ ПЪТ.В отношенията си с другите хора вашата зона е на половината път.Небива изцяло да управлявате поведението на другия човек изминавайки неговия път на сближаването.






18.
ЗАКОН НА СТРОИТЕЛНОТО ПРАВО НА НОВОТО.
 За да се построи нещо ново трябва:
а/ да се разруши старото,ако е необходимо да се разчисти мястото,да се даде време за мобилизиране на силите за изграждане на новото.
б/да се знае какво точно искате да изградите.Няма смисъл да се руши ,без да се знае пътя на съзиданието.Трябва да знаеш накъде вървиш.Ако незнаеш къде отиваш,отиваш наникъде."Който за никъде не плава,за него няма попътен ватър"-М.Монтел







19.
ЗАКОН ЗА РАВНОВЕСИЕТО.Както и да иска да смени живота си човек,мисленето и стериотипите ще се мъчат да го задържат в старата му привична среда.Но ако му се удаде да измени живота си човек,то изменения му живот ще се подчинява на Закона на равновесието.Измененията протичат бавно и безболезнено заради инерцията на мислите и на поведението ,на вътрешното съпротивление и реакцията на обкръжението.






20.
ЗАКОН НА ПРОТИВОПОЛОЖНОСТИТЕ. Нашият живот е немислим без противоположностите,в него има и раждане и смърт,и любов и ненавист, и срещи и раздели,и радост и страдание,загуба и печалба.Човекът е пълен с противоречия.От една страна се стреми животът му да е стабилен,но в същото време неудовлетвореността го гони напред.В света на противоречията човек се стреми да придобие загубеното единство със самия себе си,с другите хора и с самия живот.Всичко си има начало и край,това е земният кръговрат и кръговрат на живота.Двойка противоречия поддържа равновесието,а отиването в едната или друга крайност дава многообразието на живота.Понякога затова да разберем нещо трябва да видим и разберем противоположността му.Едната противоположност не може да съществува без другата-за да има ден,нужно е да има нощ.






21.
ЗАКОН НА ХАРМОНИЯТА.Човек търси хармонията във всичко-в себе си,в света.Да достигне хармония със света човек първо трябва да намери хармония със себе си.Доброто отношение към себе си,приемането на себе си-е залог за хармония със света.,с хората,със собствената си душа.Хармония значи отсъствие на трудности и конфликти,които може да са стимул за личностния ръст.Хармония мжду разум,чувства и действие-може би това е точно щастието.
 




22
. ЗАКОН ЗА ДОБРОТО И ЗЛОТО . Светът не е създаден само за удоволствия,не винаги съответства на нашите представи за него и желанията ни.Който не е способен сам да направи добро,не цени доброто и от другите.Тези,които не са способни да видят злото,за тях то не съществува.






23.
ЗАКОН ЗА ОГЛЕДАЛОТО.Това,което ни дразни в другите е в самите нас.Това,което неиска да чуе човек от другите е точно онова,от което се нуждае да чуе точно на този си жизнен етап.Другия човек може да ни служи за огледало,да ни помогне да открием в себе си това,което невиждаме и незнаем за себе си.Ако човек е поправил в себе си онова,което го дразни в околните,то няма защо да му пращат такова огледало.Избягвайки,което не ни е приятно,избягвайки хората,които ни карат да изпитваме негативни чувства,се лишаваме от възможността да оценим живота си,лишаваме се отвъзможността за вътрешното си порастване.







24.
ЗАКОН НА ДОПЪЛВАНЕТО.
Ние се нуждаем от хора, събития, източници на знания,способни 
 да ни дадат това, което искаме да имаме, но имаме в малко количество.
 Опитваме се да станем съпричастни  на потенциалът на други хора.
Ние се изграждаме отвън. Желанието ни да имаме някой или нещо
-е непризнаване, отричане на собствените достойнства, липса на вяра в това, което
ние  имаме.




25.
ЗАКОН НА ВЕРИЖНАТА РЕАКЦИЯ . Ако позволите да на негативните си чувства да ви изпълнят,то те ще доведат след себе си верижна реакция от други такива.Ако човек живее отдаден на мечти и фантазии,то реалността ще бъде заместена от света на фантазиите.Човек трудно спорапотока от негативни и непродуктивни мисли,тъй като в него е изработена привичка  да преживява,да се вълнува,да страда и мечтае,т.е. той бяга от реалността и от активното решаване на проблемите.Колкото повече енергия давате за тези мисли,толкова по-безсилен сте да действате.Мисълтта ,на която отдавате своето време действа като магните и привлича още такива мисли.С една безпокояща мисъл е по-лесно да се справи човек,отколкото от натрапчивите мисли.При общуването си с други хора ние сме склонни да приемаме тяхното настроение чрез тяхният емоционален заряд.






26.
ЗАКОН ЗА ПОДТИСКАНЕТО.Фактът,че човек подтиска своите мисли и действия в себе си,това,което отрича в себе си,в най-лошият възможен момент  да избие навън.Трябва да приемаме мислите и чувствата си,а не да ги подтискаме и да се трупат.Приемете се,приемете всичко ,което не ви харесва в самите себе си,не се критикувайте.Приемането ,признаването на отхвърляното и отричаното в себе си,помага за вътрешното израстване.Позволява да се живее пълноценно.Ние се стремин да намерим забравеното единство.







27.
ЗАКОН НА ПРИЕМАНЕТО ИЛИ СПОКОЙСТВИЕТО. Сам по себе си животът е ни добър ни лош.Добър или лош го прави нашето възприятие.Животът е такъв какъвто е.Трябва да се приема живота,да му се радваме,да го ценим.Доверете се на живота,доверете се на силата на своя разум и заповедите на сърцето.Всичко ще е така,както трябва да бъде,или някак по друг начин.






28.
ЗАКОН НА ОЦЕНКИ СТОЙНОСТТА НА ЛИЧНОСТТА. Обкръжаващите практически
винаги оценят човека така, както се  оценя той сам себе си. Нужно е да приемаме и да ценим себе си,да не създаваме кумири,или недостижим идеален образ за себе си .Не приемайте мнението на другите за вас,него подлагайте на критика.Стараейки се да заслужите любовта на хората/което е невъзможно/ вие пренебрегвате собственото си достойнство,собствените си потребности,себе си и себеуважението си.Невъзможно е да сте във всичко съвършен.Вие сте точно толкова,колкото се себеоценяте.Макар,че  част реалистичност да не е вредна.

. .





29.
ЗАКОН  за ЕНЕРГООБМЕНА. Колкото повече се издигне човек в познанието за себе си и света,толкова повече може да му даде и вземе от него.Трябва да може да се установи адекватна ,справедлива обмяна със съдбата.Ако давате повече,отколкото вземата,ще настъпи енергическо изтощение.Ако давате на някого повече,отколкото получавате от него,може да се възникне обида на човека към вас.Светът съществува затова,да споделяме с другите.






30.
ЗАКОН ЗА СМИСЪЛА НА ЖИВОТА.Ние идваме от нищото,опитвайки да придобием смисъл на живота и отново отиваме в пустотата.Всеки човек има свой собствен смисъл на живота си,който се мени на различните етапи от живота.В какво се състои смисълът на живота?Да се стремим към нещо или просто да живеем?
Нали стремейки се към нещо сме принудени да изпуснем от очи самия живот,т.е. заради резултата губим самия процес.Може би най-важният смисъл на живота е самия живот.
Трябва да се включваме в живота,да го приемем,тогава ще ни можем да да го възприемем с цялото му разнообразие и тогва ще го оцветим с тези цветове,които владее самия живот.Смисълът на живота може да се открие само  извън себе си,в светът.Съществуването на човека може да е просто,а може да е  възможно в него да се откаже  симфония, наслаждавайки се на съществуването на ума ...








http://blogs.mail.ru/bk/unash/6F89F10054AFD85D.html

сряда, 21 юли 2010 г.

Мадарския конник


  
На около 15 км от град Шумен  е село Мадара,което   е  в подножието на осеяно със зеленина плато, опасано с отвесни скали се намира една от най-големите забележителности на България, Мадарския конник .Той е изсечен в началото на 9  век върху 100 метрова скала - тя е била  главното свещено място   за тогавашните българи. Създаден е като символ на силата и духа на младата българска държава /основана 681 година/. Релефът изобразява в профил гордо изправен на седлото царствен конник, с шлем на главата и с копие в десницата. Копието е насочено към лъв, който покорно се е снишил в краката на коня.Следван е от куче. След приемането на християнствотосе считало,че изобразява Св.Георгий Победоносец. От двете страни на конника са изсечени надписи, които разказват за важни събития в живота на страната, станали между 705 и 801 година.Надписите отстрани датират от времето на хановете Тервел,Кормисош и Омуртаг.Те са силно повредени и трудно се четат отчасти.Днес, съкровището е в риск заради ерозия на скалата,причинена от различни фактори..



Първата българска държава е била създадена в подножието на Кавказ от кан Авитохол след преселението на българите от районите на Памир и Хиндокуш през 165 г. Подобно скално изображение на конник съществува в Кавказ. Идвайки на територията на днешна България, нашите прадеди най-вероятно увековечават това събитие чрез релефната композиция край Мадара, за да подчертаят древността и приемствеността на българската държавност. Мадарският конник е единственият по рода си мащабен скален релеф в Европа, а уникалната звездна кодировка към момента на основаването на българската държава го прави уникален в света. Представлява скален релеф, изсечен върху отвесна скала на 23 м височина, през VIII в. сл. ХР. Размерите му са: височина 2.6 м и основа 3.1 м.







   И в Памир открит Мадарски конник



Българска мултидисциплинарна експедиция откри "двойник" на Мадарския конник в Северен Афганистан.




Едно от шокиращите открития е, че конникът се нарича Мадара. В Афганистан има и местности Шумен и Варна, а учените са записали легенди за героя Ходжа Болгар.
Над 800 думи с еднакво звучене и значение са открити в българския и фарси, официалния език на Иран. И до днес в региона за красавиците се казва, че "са хубави като българки", фолклористите уверено чертаят паралели между местните ритми и българската народна музика.
Наложените хипотези за произхода на българите се пропукват, смята иранистът доц. д-р Иво Панов. Не можем да твърдим, че са хуни - монголоидността не им е присъща, не би трябвало да ги сродяваме и с тюрките, казва участникът в експедицията "Българи-прародина", проведена в края на 2008 г. Според доц. д-р Панов планината Памир, в чиито скали е изсечен конникът, вероятно е прародина на българското племе.






                                                    Малката пещера

Голямата пещера - скален навес с височина около 30 метра и Малката пещера.  Още древните траки превръщат Мадарската Голяма пещера в светилище. Намерени са оброчни плочки на Богинята-майка Бендида, на Трите нимфи и на Асклепий. Най-интересен обаче е фрагментът от мраморен къс със зодиакалните знаци. Тук е било главното светилища на българите от Първото българско царство. Могат да се видят езически тракийски и български светилища, църкви и параклиси. През XIV в. в мадарските скали е бил изсечен най – големия скален манастир в България с повече от 150 килии. 





                                                            Голямата пещера

Ако викнеш- от пещерите ще ти отвърнат веселите тракийски богове, танцуващи около светилището на Тюхе - тукашната Велика богиня - майка; тук е било капището на Тангра, до него е олтарът на Перун; нощем, в потайна доба, под месечината вият юдино хоро самодивите, из вировете се къпят голи русалки, в скалните процепи още витаят сенките на вампири и върколаци; тук край жертвениците, е потупвал голия си корем римският Юпитер; тук по-късно първите християни издълбали в отвесните скали мрачните си килии и чакали Исус да слезе в сънищата им; и Алах се навъртал наоколо; а Мадарският конник - бог ли е, цар ли е, човек ли е? - продължава да препуска междутях 1300 години...
И странно - нищо досега не се е срутило, боговете и до ден днешен си живеят тук дружно, мирно и тихо, даже весело, както преди 12 века са си живели по целия Балкански полуостров - дружно, мирно и тихо, даже весело...”.

                               
                                           Нимфи живели в Голямата пещера
Обезателно трябва да посетите пещерите - Голямата, Малката и Пещерата на нимфите, в основата на скалния масив. Наблизо от скалите извира малка рекичка. Пещерите не са дълбоки и по-скоро са естествени ниши в скалата, но входовете им са огромни. Този на Голямата пещера има височина повече от 70 м. Хората тук, погледнати отдалеч, приличат на прашинки. Под импозантния свод на Голямата пещера векове наред е съществувало древно тракийско светилище на трите нимфи, които покровителствали водата, горите и природата. Мястото само по себе си е природен феномен. При дъжд по издълбани в скалите улеи в каменната козирка се излива водопад. 


Красиви величествени скали привличат погледа. Те ограждат платото над село Мадара и му придават непристъпен вид. Колкото повече ги приближаваме, толкова по-ясно изпъкват могъщите им форми. 





В подножието на скалата, в близост до Голямата пещера е изграден и манастирски параклис.

Според няколко ясновидки той е бил посветен на местна светица, чието име е забравено. Параклисът е разрушен през 14-тото столетие по време на унищожително земетресение, затрупало и единствения стълбищен достъп (така наречения таен вход) до крепостта на скалното плато. Крепостта е изградена през 2-3 век преди новата ера, подновявана от римляни, българи и византийци. Има сведения, че съществува до идването на османските орди.

Акустиката на Голямата пещера е удивителна и днес се използва за естествена концертна зала. 
В резервата Мадара, при Голямата пещера всяка година, през юни и юли се провеждат музикални дни „Мадарски конник”.